TDK-Lambda Laboratory Power Supply TDK GEN20-120-1P230
electrical parts / electrical parts
Manufacturer: TDK
Model:GEN20-120-1P230
Type of machine: TDK-Lambda Laboratory Power Supply
item-No.: 167635589
Quantity: 1
Date: 10.02.2026
Year of manufacture:
Location: Land-de Germany 46325 Borken
Machine in stock:Yes
Seller-item-No.:26180
TDK GEN20-120-1P230, TDK-Lambda 19 Inch Laboratory Power Supply
44 mm package 0 - 20 V/DC / 0 - 120 A
Clocked
Input voltage range 85 - 265 V/AC
Integrated RS-232 / RS-485 interface
External, analogue programming and monitoring
Type (general): Rack-mount
Item condition: Used, in perfect condition
R11B1_EK
You can find more laboratory power supplies - new and used - in our shop!
International shipping costs on request!
Save input data
Clocked