Diesel generators MTU 20V4000
Manufacturer: MTU
Model:20V4000
Type of machine: Diesel generators
item-No.: 165417838
Quantity: 1
Date: 01.10.2025
Year of manufacture: 2006
Location: Land-nl Netherlands
Price:
Rated capacity: 2200 KW Output voltage: 400 V
Complete overhauled sets, test run video's available after overhaul.
- Model: 20V4000
- Year of Manufacture: 2006
- Rated Output Power: 2200 kW (Standby) / 2000 kW (Continuous)
Alternator Specifications
- Model: LSA 53 S75
- Rating: 2800 Kva
- Frequency: 50 Hz
- Speed: 1500 RPM
- Voltage: 400V
- Power Factor: 0.8
Save input data
Rated capacity: 2200 KW Output voltage: 400 V Complete overhauled sets, test run video's available after overhaul.
Alternator Specifications
- Model: LSA 53 S75
- Rating: 2800 Kva
- Frequency: 50 Hz
- Speed: 1500 RPM
- Voltage: 400V