Hydraulic Shear LARA CDCH-1400
metal working machines / sheet metal working / Hydraulic Shear
Manufacturer: LARA
Model:CDCH-1400
Type of machine: Hydraulic Shear
item-No.: 169368196
Quantity: 1
Date: 04.05.2026
Year of manufacture: 2018
Location: Land-es Spain 08784 Piera
Price:
Seller-item-No.:TKC-004
LARA SHEAR CDCH-1400 (year 2018)
Work materials
-Carbon steel
-Stainless steel
-Aluminum and light alloys
Main technical data
- Maximum working width: up to 1,400 mm
-Drive type: hydraulic
-Working pressure: 4–6 bar (pneumatic control system)
-Power supply: 400 V / 50 Hz
Save input data
Work materials
-Carbon steel
-Stainless steel
-Aluminum and light alloys
Main technical data
-Drive type: hydraulic
-Power supply: 400 V / 50 Hz