Numerically Controlled Machining Centres HEDELIUS C60P-2000 Magnum
Manufacturer: HEDELIUS
Model:C60P-2000 Magnum
Type of machine: Numerically Controlled Machining Centres
item-No.: 168772956
Quantity: 1
Date: 25.03.2026
Year of manufacture: 2009
Location: Land-de Germany
Price:
CNC Machining Center Hedelius C60P-2000 Magnum
Control: Heidenhain iTNC 530
Year of Make: 2009
Travels:
X-axis 2,000 mm
Y-axis 620 mm
Z-axis 520 mm
Clamping area 2,500 x 600 mm
Mount: SK 40
Tool Magazine: 56 – Tray
Spindle speed: 8,000 rpm
Accessories:
- Chip conveyor AME KB 448
- Paper belt filter AME PS 120
- LTA suction
- Machine hood
Save input data
Control: Heidenhain iTNC 530
Year of Make: 2009
Travels:
X-axis 2,000 mm
Y-axis 620 mm
Z-axis 520 mm
Clamping area 2,500 x 600 mm