Wood shredding systems VECOPLAN VTH-55/14/2
wood working machines / other wood working machines / Wood shredding systems
Manufacturer: VECOPLAN
Model:VTH-55/14/2
Type of machine: Wood shredding systems
item-No.: 168230342
Quantity: 1
Date: 12.11.2025
Year of manufacture:
Location: Land-de Germany 88287 Grünkraut-Gullen
Price:
Machine in stock:Yes
Drum chipper / chipper / wood shredder
Refurbished (Workshop Overhauled)
Vecoplan Drum chipper type VTH-55/14/2
Factory overhauled (refurbished)
with new bearing (spherical roller bearing), tested rotor and new drive motor
Knives and counterknives new
Feed width/height: 550 x 140 mm
Rotor diameter: 500 mm
Feed rollers: 2 pieces
Screen perforation: 55 x 55 mm
Drive power: 45.0 kW
Feed motors: 2 x 3.0 kW
Weight: approx. 3,200 kg (approx. 4,000 kg incl. steel construction)
Year of manufacture: 1981 / overhauled 2007
Machine colour: RAL 6011 Reseda green
Cleavers and counter-knives, new
incl. 6 pcs. cleavers, new
incl. steel substructure H = 700 mm
without electrical installation
#
refurbished | reconditioned
with new bearings ( spherical roller bearings), checked rotor and new drive motor
New cutting blades and counter blades
Rotor diameter: 500 mm
Feed rollers: 2 pieces
Screen perforation: 55 x 55 mm
Drive power: 45.0 kW
Feed motors: 2 x 3.0 kW
Year of manufacture: 1981 / overhauled in 2007
Chipping knife and counter knife, new
Incl. 6 chipping knives, new
Drum chipper Wood chipper Chipper | chipping machine wood chipping machine shredder wood shredder
Save input data
Knives and counterknives new
Rotor diameter: 500 mm
Screen perforation: 55 x 55 mm
Drive power: 45.0 kW
Feed motors: 2 x 3.0 kW
incl. 6 pcs. cleavers, new
#
refurbished | reconditioned
Rotor diameter: 500 mm
Screen perforation: 55 x 55 mm
Drive power: 45.0 kW
Feed motors: 2 x 3.0 kW
Incl. 6 chipping knives, new