High Precision Lathe SCHAUBLIN 125
metal working machines / lathes
Manufacturer: SCHAUBLIN
Model:125
Type of machine: High Precision Lathe
item-No.: 161243691
Quantity: 1
Date: 07.05.2026
Year of manufacture:
Location: Land-bg Bulgaria
Price:
SCHAUBLIN 125 High precision lathe
Diameter over the bed 270 mm
Diameter over cross slide 120 mm
Height of centers 125 mm
Bed length 1000 mm
Distance between centers 500 mm
Spindle speed 45-3000 rpm
Spindle nose Camlock D1-3 "
Rapid traverse of the carriage 440 mm/min
Longitudinal stroke 90 mm
Cross travel 130 mm
Vertical power feed 4-260 mm/min
Metric threads 0.25-3.5 mm
Spindle for collets B32
Tailstock cone MK 2
English pitches 112-6/1″
Special pitches 0.25-8 mm
Top slide travel 100 mm
Cross slide travel 180 mm
Dimension 1500 x 850 x 1300 mm
Weight approx. 950 kg
Save input data
Diameter over the bed 270 mm
Height of centers 125 mm
Bed length 1000 mm
Spindle speed 45-3000 rpm
Spindle nose Camlock D1-3 "
Longitudinal stroke 90 mm
Cross travel 130 mm
Metric threads 0.25-3.5 mm
Spindle for collets B32
Tailstock cone MK 2
English pitches 112-6/1″
Special pitches 0.25-8 mm
Top slide travel 100 mm
Cross slide travel 180 mm
Dimension 1500 x 850 x 1300 mm