Vertical Bandsaws MÖSSNER SM 420 Typ C
metal working machines / saws / Vertical Bandsaws
Manufacturer: MÖSSNER
Model:SM 420 Typ C
Type of machine: Vertical Bandsaws
item-No.: 168618434
Quantity: 1
Date: 13.05.2026
Year of manufacture:
Location: Goldenstedt
Price:
Machine in stock:Yes
Seller-item-No.:2031-4010
roll diameter: 420 mm
throat: 410 mm
saw band length: 3150 - 3260 mm
saw band width: 3-16
weight: ca. 600 kg
The data for this ad was created with ModulMWS - the software solution of LogoTech oHG.
Save input data
roll diameter: 420 mm
throat: 410 mm