LINDE / FENWICK H80T/900-02
forklift trucks, lifts / gas forklift trucks
Manufacturer: LINDE / FENWICK
Model:H80T/900-02
item-No.: 162766233
Quantity: 1
Date: 12.02.2026
Year of manufacture: 2002
Location: Land-nl Netherlands
Price:
Machine in stock:Yes
Seller-item-No.:Linde H80T
Description:
Well maintained forklift with inspection, 3rd and 4th
valve present, including 1 (steel) gas bottles.
Year of construction: 2002
Lifting capacity: 8,000 kg (at 900 mm distance)
Inspection until: April 2024
Operating hours: 11,200 hours
Mast: plywood (3-piece) with free-lift (2700 mm)
Engine: 6 cylinder Perkins (gas)
Tires: super elastic (for double)
Lifting height: 6,000 mm.
Height (retracted): 3,900 mm
Fork length: 2,400 mm
Dimensions: L x W x H: 3,780 x 2,260 x 3,900 mm (without forks)
Request for more photos!
Save input data
Description:
Year of construction: 2002
Inspection until: April 2024
Operating hours: 11,200 hours
Lifting height: 6,000 mm.
Height (retracted): 3,900 mm
Fork length: 2,400 mm