Fryer CFS BR3000/600
food processing machines / meat and fish processing machines
Manufacturer: CFS
Model:BR3000/600
Type of machine: Fryer
item-No.: 167936975
Quantity: 1
Date: 19.03.2026
Year of manufacture: 2002
Location: Land-nl Netherlands 5688 XG Oirschot
Price:
Machine in stock:Yes
Seller-item-No.:3276
Type: BR3000/600
Serial number: 1419
Year of construction: 2002
Belt width: 600 mm
Frying length: 3000 mm
Heating: electric, 80kW
Power: 3 x 400V, 50Hz, 90kW
Dimensions: 5400 x 1750 x 2800 mm
Hold down belt, sediment removal, circulation pump, manual hoists
Save input data
Type: BR3000/600
Serial number: 1419
Year of construction: 2002
Belt width: 600 mm
Frying length: 3000 mm
Heating: electric, 80kW
Power: 3 x 400V, 50Hz, 90kW