Extrusion Plant ARTEC 145DV
machines for plastic / extruders
Manufacturer: ARTEC
Model:145DV
Type of machine: Extrusion Plant
item-No.: 167253053
Quantity: 1
Date: 13.05.2026
Year of manufacture: 2013
Location: Land-de Germany Deutschland
Price:
Machine in stock:No
Seller-item-No.:INNO28786
A complete Artec recycling and extrusion line is available. Material: PE/PP/PS/ABS/LDPE/HDPE/MDPE, screw diameter: 145mm, L/D ratio: 42, extrusion capacity: 700kg/h, degassing: 2-fold, shredder/extruder/screen changer output: 55kW/609kW/55kW. Total plant dimensions X/Y/Z: approx. 20700mm/3000mm/3400mm, control system: Siemens. Including shredder, conveying units, storage and mixing silo, feed belt, extruder, vacuum pump, melt filter, hot granulating cut-off, bag filling and weighing station and bagging station. Documentation available. On-site inspection is possible.
Save input data