Joiners circular saws WEIBERT FKS 315-2000E
wood working machines / saws wood / Joiners circular saws
Manufacturer: WEIBERT
Model:FKS 315-2000E
Type of machine: Joiners circular saws
item-No.: 163732086
Quantity: 1
Date: 01.04.2026
Year of manufacture: new machine
Location: Land-de Germany 63768 Hösbach - Rottenberg
Price:
Seller-item-No.:G&STÜ-5900317
Weibert FKK 315-2000E
Sliding table saw
Trimming length 2000 mm
Saw blade diameter 315 mm
Cutting height 100/80mm
Cutting width with stop 1220 mm
Saw blade inclination 0-45°
Suction nozzle diameter 38/100mm
Motor 3 kW 400 V
Weight approx. 260 kg
Work table grey cast iron
Saw Blade Heights & Swivel Handwheel
G&STÜ-5900317
Save input data
Weibert FKK 315-2000E
Sliding table saw
Trimming length 2000 mm
Saw blade diameter 315 mm
Cutting height 100/80mm
Saw blade inclination 0-45°
Motor 3 kW 400 V