Fine Impact Mill ALPINE 630 UP
process engineering / machines and plants for process engineering
Manufacturer: ALPINE
Model:630 UP
Type of machine: Fine Impact Mill
item-No.: 169260615
Quantity: 1
Date: 13.05.2026
Year of manufacture: 1980
Location: Land-de Germany Deutschland
Price:
Machine in stock:No
Seller-item-No.:INNO31146
An Alpine fine impact mill from the chemical industry with an AEG motor is available. Rotor diameter: 630mm, grinding fineness range: 0.25mm-2mm, grinding capacity: approx. 250kg-400kg/h, machine dimensions X/Y/Z: approx. 2000mm/1400mm/2600mm, weight: approx. 800kg. Motor manufacturer: AEG, motor type: eAM 180 MR 4 Ex, year of manufacture: 1981, power: 15kW, speed: 1420rpm, power factor: 0.82, motor weight: 150kg. The conveying unit in the red frame is not for sale. An on-site inspection is possible.
Save input data