Vertical Numerically Controlled Machining Centres MAZAK VTC 800/30-SR
Manufacturer: MAZAK
Model:VTC 800/30-SR
Type of machine: Vertical Numerically Controlled Machining Centres
item-No.: 163104384
Quantity: 1
Date: 23.04.2026
Year of manufacture: 2013
Location: Land-nl Netherlands
Price:
Machine in stock:Yes
Seller-item-No.:2780
X-travel: 3000 mm Y-travel: 800 mm Z-travel: 720 mm
Mazak VTC 800/30-SR
CNC 5 (6) Axis Travelling Column Vertical Machining Center
CNC control Mazatrol Matrix 2
Table size 3500 x 820 mm
Table load 2500 kg
Number of pallets 1
Travel X-Y-Z axis 3000 - 800 -720 mm
C-axis (table rotation) 0.0001°
B-axis travel ± 110°
Spindle speed 35 - 18,000 rpm
Spindle taper HSK-A63
Spindle motor 35-26 kW
Magazine capacity 30
Save input data
X-travel: 3000 mm Y-travel: 800 mm Z-travel: 720 mm Mazak VTC 800/30-SR
CNC control Mazatrol Matrix 2
Table size 3500 x 820 mm