ARBURG 320 C 500-170
プラスチックおよびゴム加工機械 / 射出成形機
生産者: ARBURG
モデル:320 C 500-170
場所: Land-sk スロバキア共和国
価格:
在庫のある機械:はい
Seller-item-No.:250265
Arburg 320 C 500-170 (2014)
Working hours : 44.124 h
Clamping force: 50 t
Screw diameter : 25 mm
Shot weight : 75 g
Clamping force: 500 kN
Distance between tie bars: 320 × 320 mm
Platen size (H × V): 446 × 446 mm
Minimum mould height: 200 mm
Maximum daylight opening: 550 mm
Ejector stroke: 125 mm
Screw diameter: 30 mm
Maximum shot volume: 85 cm³
Maximum shot weight (PS): 77 g
Injection pressure: 2000 bar
Screw speed max: 400 r/min
Nozzle stroke: 250 mm
Nozzle contact pressure: 40.6 kN
Heating capacity: 9.4 kW
Pump drive power: 11 kW
Total installed power: approx. 20.5 kW
L 3.4 m x W 1.4 m x H 2.0 m
Weight :2 400 kg
Injection Unit
Thermoplastics injection unit, 25 mm screw, high wear-resistant design
Standard screw coupling with flat-ended geometry
Open nozzle, 25 mm
Nozzle tip for open nozzle
Heater band for open nozzle
Clamping Unit
Mounting platen set, central diameter 125 mm
Core pull 1, serial movement, holding pressure via check valve
Hydraulic ejector
Ejector quick-coupling
Connector for ejector platen protection
Save input data
Arburg 320 C 500-170 (2014)
Working hours : 44.124 h
Clamping force: 50 t
Screw diameter : 25 mm
Shot weight : 75 g
Clamping force: 500 kN
Minimum mould height: 200 mm
Ejector stroke: 125 mm
Screw diameter: 30 mm
Maximum shot volume: 85 cm³
Maximum shot weight (PS): 77 g
Injection pressure: 2000 bar
Screw speed max: 400 r/min
Nozzle stroke: 250 mm
Heating capacity: 9.4 kW
Pump drive power: 11 kW
L 3.4 m x W 1.4 m x H 2.0 m
Weight :2 400 kg
Injection Unit
Open nozzle, 25 mm
Nozzle tip for open nozzle
Heater band for open nozzle
Clamping Unit