COSTARELLI AGGLOMERATORD1500,2000kg/h
maszyny i urządzenia do usuwania odpadów i recyklingu / linie do granulacji
Producent: COSTARELLI
Model:AGGLOMERATORD1500,2000kg/h
Numer pozycji: 168400899
Ilość: 1
Data: 12.05.2026
Rok produkcji:
Lokalizacja: Land-it Włochy ponderano
Cena:
Seller-item-No.:BA160
For plastic scraps, in most cases without need to reduce size The offer includes:, STORAGE HORIZONTAL BELT, to grant non-stop feeding, DIAGONAL LOADING BELT, made in sturdy carbon steel with side walls, dragging paddles, PVC carpet, AGGLOMERATOR with barrel Ø1.500 mm.,, length 4300 mm. width 2300 mm. height 5.050 mm. 560 kw , Hp 730 65% used in work Side opening panel for inspection and replacing blades Operator switchboard, Exchangeable inner steel liner for barrel Oleo-dynamic power station 0,75 kw with electro-valve opening, Hub temperature control system, Grease lubricated drive bearings, 0,4 kw ventilator for belt cooling with air conveyor, Steam sucking vent 4 kW UNLOADING HOPPER, complete with 200 mm Ø, diagonal auger for agglomerated material 1,5 kW drive., size 1.150 mm. x 2.000 mm. Lower opening for cleaning purposes Operations, upper lid, two inspection windows (one can be opened), internal Protection grid, 1,1 kw drive electrical cabinet. Average output : 1.500 to 2.200 kg./hr, depending on material and humidity
Save input data