Squaring and edgebanding machine single sided HOMAG KAL 310/9/A20/S2
maszyny do obróbki drewna / inne maszyny do obróbki drewna
Producent: HOMAG
Model:KAL 310/9/A20/S2
Typ maszyny: Squaring and edgebanding machine single sided
Rok produkcji: 2008
Lokalizacja: Land-be Belgia
Cena:
Maszyna w magazynie:Tak
Seller-item-No.:K-304-005819
Workpiece thickness: 8 - 90 mm, electronically adjustable
Feed rate: 18-32 m/min frequency controlled
Edge thickness: 0.3 - 3 mm for roll edges, strips up to 20 mm
Equipment:
Inlet guide automatically adjustable via the control, extension 500 mm
Joint milling unit: 2 x 3.0 KW
workpiece preheating
Gluing unit A34
edging magazine for roll
Pressure zone with 1 driven, 6 non-driven rollers, automatic adjustment from the control
Cutting unit WK14, straight, 2 motors 0.8 kW
Pre-milling unit: 2 x 1.5 KW, pneumatic adjustment
Form milling unit FF 12 automatic, 2 motors 0.4 kW
radius/phase milling unit FF12 automatic 4 motors 0.4 KW
universal milling aggregate controlled UF11, 4 kW
Profile scrapers PN20
Glue scrapers
Nozzles for detergent and anti-stick
Polishing unit
Control: Power Control PC22
Save input data
Equipment:
Joint milling unit: 2 x 3.0 KW
workpiece preheating
Gluing unit A34
edging magazine for roll